Įgyvendinta: Sedos autobusų stotelės renovacija


Sedos Vytauto Mačernio gimnazijos mokiniai mokinių taryba (17–18 m. gimnazistai) ėmėsi iniciatyvos iš naujo suremontuoti savo miesto autobusų stotelę.

28 gimnazijos moksleiviai (5 gimnazijos mokinių tarybos nariai ir 23 renovacijos darbus vykdę moksleiviai) atliko išties įspūdingą visuomenei naudingą darbą. Tai rimtas darbas, kokius paprastai valdininkai planuoja ir vykdo metų metus. Moksleiviai viską atliko vienu ypu – kūrybingai, savarankiškai ir efektyviai! Štai kokia jų istorija:

„Mūsų išspręsta problema – nuniokotos Sedos autobusų stotelės renovacija. Kaip pažymėta registracijos anketoje, stotelė kartą jau buvo renovuota, tačiau praėjus vos ketveriems metams po pirmosios renovacijos, ji vėl buvo nepataisomai „nusiaubta“. Suvokdami, kad dažniausi stotelės lankytojai gimnazijos moksleiviai (stotelėje jie kasdieną laukia namo vežančių autobusų), tad jie greičiausiai ir yra atsakingi už prastą jos būklę.

Siekdami apginti gimnazijos ir miestelio garbę nusprendėme pripažinti savo kaltę ir patys atitaisyti žalą. Kartu su moksleivių, mokytojų, gimnazijos direktorės ir administracijos pagalba suremontavome Sedos autobusų stotelę. Šia gimnazijos įgyvendinta iniciatyva nuoširdžiai džiaugiasi visa Seda: juk autobusų stotelė pirmoji pasitinka kiekvieną miestelin atvykusį svečią, ji tarsi reprezentacinė kortelė. Vien išvydus autobusų stotelę, galima susidaryti nuomonę apie vietą, į kurią atvykai. Be to, tikimės, jog po to, kai moksleiviai patys renovavo stotelę, jiems jau nekils ranka vėl ją laužyti, tad trečios renovacijos dar ilgai neprireiks.“ – rašoma iniciatyvos ataskaitoje.

Darbus moksleiviai vykdė pagal iš anksto numatytą planą. „Pirmiausia buvo įvertinta stotelės būklė, apskaičiuota, kiek ir kokių medžiagų prireiks norint ją renovuoti. Tada pradėtos rinkti aukos renovacijai reikalingoms medžiagoms pirkti. Aukos buvo renkamos iš gimnazijos moksleivių tėvų, tai pat ir iš miestelio gyventojų.

Galiausiai prasidėjo tikrasis darbas: pagal grafiką kiekvienos klasės atstovai (daugiausia berniukai) ėjo dirbti prie remonto darbų. Moksleiviai stotelėje nuėmė sulaužytas gipso plokštes, išlygino sienas, prikalė medinius profilius, pritvirtino ir nudažė pusrąsčius, perdažė likusią nenugriautą stotelės dalį, virš stoties pastato pakabino užrašą „Seda“, kuris buvo nuimtas 2008 m. renovacijos metu.“

Vis dėlto dėl baimės, jog užklumpus žiemos šalčiams, pristigs laiko įgyvendinti anksčiau planuotą akciją „Akmenėlis“ (jos metu pradinių klasių moksleiviai turėjo surinkti jiems gražių akmenėlių, kuriais vėliau būtų apklijuotos stotelės kolonos). Šią akciją ir grafičio piešimą ant stotelės „nugaros“ moksleiviai nukėlė į pavasarį, kai bus palankesnės oro sąlygos. O kol kas gimnazistai aktyviai kuria būsimo piešinio eskizus ir laukia ateinančio pavasario.

Pirmasis sunkumas, su kuriuo teko susidurti, buvo lėšų stygius ir medžiagų poreikis. Moksleiviai ilgai ir atkakliai rinko aukas, tačiau jų nesurinko tiek, kad užtektų sumokėti medžiagų tiekėjams iš karto. Tačiau gimnazijos direktorei pavyko įtikinti tiekėjus, kad už jų prekes būtų sumokėta dalimis per ilgesnį laiką.

Kita problema – darbo įrankių trūkumas. Šią problemą iniciatoriams padėjo išspręsti „Mažeikių kelių tarnybos“ viršininkas Silvestras Michejenko, kuris mielai sutiko paskolinti mums reikalingų įrankių.

Suremontavę stotelę, moksleiviai suorganizavo simbolinį atnaujintos stotelės atidarymą, į kurį, nepaisydami pliaupiančio lietaus, gausiai susirinko gimnazijos moksleiviai, direktorė, Sedos seniūnas, bendruomenės atstovai, įmonės „Telšių regiono keliai“ direktorius, kiti miestelio gyventojai. „Atidarymo metu buvo apdovanoti visi stotelę renovavę gimnazistai (jiems įteikti stotelės renovaciją minintys rašikliai), padėkota visiems aukojusiems, kitaip prie idėjos įgyvendinimo prisidėjusiems miestelio bendruomenės nariams. Kalbėjo gimnazijos direktorė Genoveita Gricienė, Sedos seniūnas Algirdas Grinkevičius, „Telšių regiono kelių“ direktorius Romualdas Kačerauskis, Sedos bendruomenės pirmininkė Vita Domarkienė. Visi jie džiaugėsi įgyvendinta mokinių iniciatyva, jų atliktu darbu ir išreiškė viltį, jog naujai gyvybei įkvėptas stotelės pastatas dar ilgai puoš Sedą.“

Po atlikto gero darbo moksleiviai netikėtai sulaukė dviejų staigmenų: „Taip nutiko, jog įmonė „Telšių regiono keliai“, prižiūrinti valstybinius kelius ir jiems priklausančius objektus, buvo taip sužavėta savanoriška mokinių iniciatyva be jokio atlygio renovuoti nuniokotą stotelę, jog sutiko finansuoti visas stotelės renovacijos išlaidas! Taip netikėtai pakrypus įvykiams, gimnazijos tėvų komiteto nutarimu buvo nuspręsta visus tėvų paaukotus pinigus grąžinti, o miestelio gyventojų paaukotus pinigus skirti rašikliams ir puodeliams (kuriais iniciatoriai apdovanojo kiekvieną renovacijos metu dirbusį moksleivį). Sumokėjus už dovanėles dar liko 200 Lt, už kuriuos bus nupirkti gimnazijai taip reikalingi 4 dideli veidrodžiai.“ Antroji staigmena ta, kad mažieji gimnazijos mokiniai nuo šiol savanoriškai eina stotelės sargybą.

Sedos gimnazistai įsitikino, kaip gera daryti gerus darbus, ir kaip gerumas grįžta bumerangu!

Iniciatyvos aprašymas čia

Akimirkos iš renovuotos Sedos autobusų stotelės atidarymo: